16°C
TRABZON HAVA DURUMU16°C Sağanak Yağışlı
İLETİŞİM 0532 620 65 90

Dağbaşı Haruska Tarihi

- +

Çankaya; ilk ismi HARUSKA olan Eskiden Araklı’ya bağlı olan ve Dağbaşı adıyla anılan Çankaya Beldesine 18 köy bağlı bulunmaktaydı.

Dağbaşı Nahiyesi yeni adıyla Çankaya Beldesi ismini almıştır.İlçe merkezine uzaklığı 29 km, Trabzon il merkezine ise 61 km uzaklıktadır.

“HARUSKA” TARİHİ?

Trabzon İmparatorluğu zamanından kaldığı bilinen kilise kalıntıları buranın Araklı-Bayburt Ticaret yolu üzerinde konaklama yeri ve Küçük bir merkez olarak kullanılmış olduğunu göstermektedir.

Burasının merkez olduğunu doğrulayan ise;yabancı isimlerin kaldırılmasından
sonra Dağbaşı Merkez nahiye oluşudur.

Kısaca;Haruska İmparatorluğun bölgedeki küçük merkezi olduğu manasındadır.Fakat Haruska ismi
hiç bir zaman unutulmamış ve diğerleri bu ismin yerini tutamamıştır.Bu yalnızca isimden ibarettir.

Bölgede osmanlı birtek yabancı bırakmamış ve Orta Asya’dan zorunlu nüfus göçü yaparak bölgeye orta asya Türklerini yerleştirmiştir.Osmanlı ansiklopedilerinde göç olaylarına,Trabzon ve bağlı bölgelerin nasıl türkleştirdiğini okuyabiliriz.

Resmi kayıtlarda böyle bir isim olmasa bile ilk yerleşim zamanında kullanılan bir isim olduğundan dolayı herkesin aklında yer etmiştir…

Harugsa,Haruksa gibi bazı kişiler tarafından söyleyirin dilinde söyleyiş olarak yer etmiştir.Doğrusu Haruska’dır.
Cumhuriyet Döneminde başlayıp;Karadere’de DAĞBAŞI Köyü Merkez Nahiye olarak uzun bir dönem Köy Hizmetlerine bağlı şekilde,Sağlık Ocağı,Ptt,Jandarma Karakolu,Dişci,Pansiyonlu
İlkokul gibi olanaklarıyla Karaderelilere yıllarca Hizmet vermiştir.

İlk Muhtar bilinmiyor olsa da bilinen tek şey;Bilinen dönemler sonrasında başlayıp günümüze kadar Muhtarlık görevini Osman AKYILDIZ yapmaktadır.

1997 nüfus sayımı sonrasında nüfusunun fazla olması tek başına Belde olmasına yetmiştir.Dağbaşı köyü ismini,ÇANKAYA BELDESİ’ne bırakıp Hizmete Belediye Başkanı Burhan AKYILDIZ ile 2012 yılında Büyükşehir yasası çıkana kadar devam etti.

(Bu belirttiğim bilgiler araştırmalarımız sonucu yazdık.Hata veya yanlış bir bölüm varsa özür dileriz.Neden bunu belirtmediniz yada yanlıştır? dediğiniz bölüm varsa Lütfen konuya yorum olarak yazın!) (Araştırma:Ramazan Uzun)